Архітектурне проектування
Дізайн інтерьєрів
Ландшафтний дизайн, МАФ
нагору
УКРENG

Етнічний стиль оселі

04.02.2022
207

Слов'янський стиль в інтер'єрі: тепла атмосфера для життя із задоволенням

Етнічний стиль органічно існує у будь-якій національній культурі, «проростаючи» в архітектуру, музику, образотворче мистецтво, дизайн інтер'єрів. Це один із проявів мистецької душі людини, через яку нації та народи спілкуються з навколишнім світом. Іноді саме в образах та колоритних рисах ясніше видно особливості людей, їх характер та традиції. Популярність напряму, що активно розвивається останні десятиліття, виникла в зовсім несподіваному середовищі.

Смак до історичних деталей проявився у 70-ті роки, звернувшись до суспільства через субкультуру хіпі. Ідея рівності національностей, кольорів шкіри, віку та становища в соціумі підкреслювалася у змішанні етнічних елементів в одязі. Модні дизайнери підхопили оригінальну ідею, і це дало потужний старт для розвитку етно-стилю в інтер'єрі, архітектурі та, звичайно, моді. Сьогодні потік сформував окремі відомі напрямки, серед яких виділяються африканський, арабський, китайський, середземноморський, індійський та слов'янський стилі. Ми розповімо про останнє.

Живий дизайн

Український стиль самобутній та різноманітний. Він живе та розвивається разом із суспільством, не втрачаючи зв'язку з традиціями. Архітектурна майстерня NOSAL DESIGN пропонує вдихнути національний колорит у свій особистий простір. Тепла атмосфера, підтримана багатовіковими цінностями, не просто створює приємну для очей обстановку. Потужна життєва енергетика, збережена нашими предками, підживлює та надихає, наповнює радістю та оптимізмом.
Ми працюємо з любов'ю до своєї справи, даючи замовникам оригінальні рішення, що відповідають уявленням про затишне, красиве та спокійне життя. Допомагаємо зробити будь-яке приміщення максимально функціональним, щоби кожен квадратний метр працював на ваш комфорт.

За виразністю та інтенсивністю етніки виділяють три рівні:

  • Автентичний: точна передача без відступів та компромісів. У кожному нюансі від меблів та текстилю до кухонної лави ясно простежується зв'язок із культурою та традиціями обраного регіону. Підтримувати таку планку в побуті досить складно, тому підхід можна зустріти у спеціалізованих приміщеннях із етно-стилем (музеях, тематичних селах та експозиціях).
  • Міксовий: змішання кількох близьких жанрів зазвичай зустрічається у приватних будинках та квартирах. Оформлення простору підкреслює дух, дає уявлення про форми та фарби, але не слідує традиціям «до літери».
  • Фольклорний: найпростіший спосіб додати відчуття до декору. У справу вступає національний текстиль, сувеніри, яскраві предмети меблів. Їх використовують і за призначенням, і як аксесуари.
Останній прийом зовсім не здається урізаним при правильному компонуванні: один-два елементи виглядатимуть особливо виразно, виявляючи свою художню цінність на нейтральному тлі.

Особливості етнічного дизайну

Художні прийоми прикраси одягу та житла, властиві національності, не лише не обмежуються певними умовними рамками. Кожен стиль розкривається широко та незвичайно, даючи простір для творчості. Етно проявляється через такі риси:
  • Характерні матеріали чи достовірні імітації.
  • Колірну палітру.
  • Орнаменти та візерунки.
  • Предмети побуту та прикраси.

Прикмети слов'янського стилю

До елементів, властивих напрямку, відносяться:
  • Велика кількість відкритої деревини.
  • Гончарні вироби
  • Декоративна піч.
  • Предмети із соломи.
  • Тканини з орнаментами.
Символи захисту житла та піч у слов'янській міфології нерозривно пов'язані один з одним. За повір'ями, справжній господар будинку — домовик — жив за грубкою. Саме з цієї причини його місце проживання не просто тримали в чистоті і постійно підновлювали, а й прикрашали, намагаючись задобрити.
Червоний кут – ще одна данина традиціям. Тут тримали не лише ікони, а й цінності, пам'ятні речі, реліквії сім'ї. До інших значущих елементів можна віднести ковдри, скрині для зберігання одягу, різьблені скриньки для дрібниць, вишивку.

Споконвічно слов'янські матеріали та тони

Для стилю характерна природна кольорова гама, що черпає сили у відтінках землі, неба, навколишньої природи. Етно-стиль в архітектурі та інтер'єрі вибудовується від важливих основ світобудови - дерева та глини. Обстановка масивна і ґрунтовна, що підкреслює непорушність домашнього вогнища.
У кухонній кераміці слов'ян ясно простежується дух Середземномор'я. Хвилясті лінії та стримані форми глиняних горщиків та чаш з круговим орнаментом під горлом запозичувалися через прикордонні території Дунаю та активно поширювалися далі на схід. Дерев'яне начиння розвивалося своєю чергою, причому поряд із споконвічно слов'янськими баліями, каченями і зграями стали з'являтися бочки і діжки, що прийшли з Греції.

Палітра та символи

Тканини виготовляли з бавовни та льону, прикрашаючи полотна орнаментами. У самобутній художній мові використовували такі кольори:
  • Червоний: уособлює життя, енергію, сонце. Дарує тепло і відводить око.
  • Синій: вказує на природні стихії (воду та небо). Вважається чоловічим, наділяється силою та захистом.
  • Зелений: передає життєву енергію природи, молодість та прагнення відродження.
  • Чорний: символ родючості і матері-землі. Хвилясті мотиви, виконані темними стібками, відсилають до ріллі-годувальниці, готової для проростання зерен.
  • Білий: пов'язаний із чистотою та святістю. Колір гармонії та примирення у слов'ян часто використовується як фоновий. Стіни в хатах пофарбовані саме в цей тон.
Фарби та малюнки передають історію та культуру народу, створюючи особливу ауру кожного предмета.

Колоритний текстиль

Вишивка – окремий вид мистецтва, пов'язаний із характером слов'ян. Буквально в кожному регіоні Карпат та Прикарпаття сформувався власний відомий почерк та поєднання кольорів. Народні мотиви Львівщини вирізняють геометричність. Візерунки виявляються на білому тлі, і зазвичай він не заповнюється, надаючи малюнку легкості, чистоти та прозорості.
Гуцульська вишивка рясніє рослинними елементами. Композиції формують із соковитих природних фарб, поєднуючи зелений, жовтий та червоний з домінуванням останнього кольору. На Буковині до рослинних мотивів додаються зооморфні символи. Бавовна та льон прикрашають бісером, вовною, вставками із золотих та срібних ниток.
Характерний прийом для Закарпаття – кривуля (або зигзаг). Багата кольорова гама вибудовується на червоно-чорній основі. Для прикрас використовують світле тло, також поширені багатобарвні поєднання.

Український етнічний інтер'єр

Колірну домінанту напряму формує білий. Чистий та легкий тон заповнюють декором із червоного, синього, чорного, зеленого та інших відтінків, властивих регіону. У формі предметів, меблів і самої розстановки має відчуватися ґрунтовність. Жодних безглуздих прикрас, що засмічують і напружують погляд. Спокій, простота та ясність ліній простежуються у національному українському інтер'єрі.
В обробці використовують натуральні матеріали: деревину, метал, глину, льон та бавовну. Вітається кування, плетіння із соломи, розпис. Висвітлення без надмірності. У денний час кімнату має наповнювати природне світло, тому віконні отвори оформляють занавісками — короткими фіранками.
У декорі обов'язково відводиться місце вишивки. Орнаменти та композиції служать не тільки для прикраси, а й для захисту житла. Це обов'язкові обереги, що підтримують домівку. Їх використовують як у текстилі, так і в настінному розписі, предметах домашнього вжитку.

Домашня атмосфера в деталях

Важливий елемент у житлі – декоративна полиця або мисник. Це місце для глечиків, тарілок та іншого начиння. Своєрідний центр демонстрації стилю задає напрямок всього простору.
Завдання дизайну – зробити приміщення живим та теплим, тому важливо прикрашати кімнату виробами ручної роботи. Техніка витинанки – прорізування візерунків із симетричною побудовою – виконується на папері, але сьогодні приймаються й інші варіанти. Цікаво виглядають мотиви по шкірі та дереву.
Набійки - техніка перенесення малюнка з дерев'яних штампів на тканину - гарно виглядає на скатертинах, постільній білизні та шпалерах, органічно поширюючись із кімнати в кімнату.
Автор статті
author
Наталія Носаль
Автор
04.02.2022 14:37
Ваш коментар прийнятий!

Ваш коментар прийнято.
Протягом найближчого часу ваш коментар буде розглянутий Адміністратором

Дякуємо за довіру до нашої команди! Якщо у вас виникли питання, Ви можете зателефонувати нам або написати:

Популярні статті
Є питання?Давайте обговоримо!

    Вашу заявку прийнято!

    Вашу заявку прийнято.
    Протягом найближчого часу ваше звернення буде розглянуте Адміністратором

    Дякую за довіру до нашої команди! Якщо у вас виникли будь-які питання щодо вашого замовлення або нашої роботи, Ви можете зателефонувати нам або написати:

    Написати: